Nevěstky, které v ní žily často od mládí až do své smrti patřily ke spodině společnosti. Většinu z nich k této ponižující práci dohnala chudoba, hlad či duševní choroba. Za branami teheránské čtvrti Shahr-e-No (Nové město), která ve svých úzkých a špinavých uličkách skrývala desítky nevěstinců, jejich utrpení ale nekončí. Právě naopak…
Nevěstky ze čtvrti neřesti
Navzdory současným tendencím popisovat Irán před pádem šáhova režimu jako kosmopolitní ráj na zemi, byla realita života běžných Iránců jiná. Špatná hospodářská situace většiny obyvatelstva kontrastovala s bujarým a nákladným stylem života tehdejší perské elity z okolí šáha Pahlávího, který vládl Iránu v letech 1941-1979.
Přestože byla prostituce i před islámskou revolucí v zemi zakázána, mnoha dívkám zbývala jako jedna z mála možností, jak uniknout hladu a chudobě. V úzkých uličkách teheránského Nového města postupně vznikla celá čtvrť neřesti. Do ní každodenně mířily tisíce mužů. Často se jedná o dělníky z venkov. Ti poté přenáší pohlavní nemoci do venkovských oblastí…
Samotná čtvrť působí odpudivým dojmem. Smradlavé a křivolaké uličky připomínají smetiště či veřejné toalety. V malých místnostech, do kterých se vstupuje přímo z ulice mají místní nevěstky své domovy v nichž přijímají zákazníky…
Nevěstky ze čtvrti neodchází
Samotné postavení nevěstek připomíná postavení otrokyň. Žijí pod tlakem neustálého strachu z násilí ze strany majitelů, či zákazníků. Skutečnými problémy jsou i syfilis, závislost na heroinu, násilí a postupná zdravotní degradace. Odejít ze čtvrti je obtížné, což vede k tomu, že spousta prostitutek v ní zůstává i poté, co již nemohou vykonávat své zaměstnání…
Starší nevěstky, které již nepracují se za trochu jídla pak během dne starají o ději mladších kolegyň. Mnoho z žen, které prožily své mládí ve čtvrti, zde tak tráví i své stáří, protože nemá kam jít.
Kavesh Galestan a jeho svět teheránských nevěstinců
Nevěstky, jejichž tváře si můžete prohlédnout v galerii nafotil Kaveh Golestan. Fotograf iránského původu vytvořil tyto snímky v letech 1976-78. “Chci vám ukázat obrázky, které budou působit jako facka do obličeje, která zničí váš pocit bezpečnosti. Můžete odvrátit zrak, ale pravdu nezastavíte. Nikdo nemůže,“ uváděl Kaveh Golestan při jejich prezentaci.
O rok později zkorumpovanou šáhovu vládu smetla iránská revoluce. Golestan poté proslul tím, že nafotil první i poslední fotku ajatolláha Chomejního po jeho návratu do Iránu a při jeho pohřebním průvodu. Uvádí se, že je také jediným autorem, kterému se podařilo nafotit Chomejního, jak se usmívá.